Biopsja prostaty – kiedy się ją wykonuje?

Szukasz więcej wiadomości dotyczących biopsji gruczołu krokowego? Skieruj się na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/

Prostata, czyli gruczoł krokowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina rozmiarem i kształtem włoski orzech. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Kłopoty z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak kluczowa jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego zauważenia groźnych zmian nowotworowych. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego możliwego powstania.

Niepokojące symptomy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni cyklicznie odwiedzać urologa, szczególnie jeśli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, tj. kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezsporną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja fuzyjna gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg, który zazwyczaj trwa około 30 minut. Ponadto pacjent spędza jeszcze po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, bowiem przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, alergia na niektóre leki i posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć lekarzowi specjaliście na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]