Ortokorekcja – modelowanie rogówki specjalnymi soczewkami

Kliknij tutaj, jeżeli potrzebujesz więcej wiadomości o ortokorekcji.

Czy da się uniknąć potrzeby korzystania ze szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności?? Okazuje się, że przy nieznacznej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą być niepotrzebne, jeśli zdecydujemy się na ortokorekcję.

Jak działa ortokorekcja?

Krótkowzroczność i astygmatyzm to uciążliwe wady wzroku, które potrafią zauważalnie obniżyć jakość życia. Można je wyeliminować z pomocą lasera, aczkolwiek mnóstwo osób rezygnuje z zabiegu tego rodzaju z powodów finansowych bądź wręcz z obawy przed ingerencją lasera. Nie znaczy to jednakże, że są one na zawsze skazane na zakładanie okularów i doświadczanie powolnego pogłębiania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i spowolnić jej rozwój stosując ortokorekcję – nieinwazyjną, bezpieczną, i – co ważne – efektywną metodę, która polega na modelowaniu krzywizny rogówki podczas snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, modelując jej kształt poprzez stosowne jej wypłaszczenie i tym samym niwelują przyczynę wady wzroku. Wpływ działania szkieł ortokorekcyjnych jest zauważalny nieraz nawet na następny dzień po ich pierwszym użyciu. Należy jednakże uwydatnić, iż nie jest to działanie trwałe jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy codziennym noszeniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, naturalnie, skrupulatnym stosowaniu się do instrukcji optometrysty, bowiem w przeciwnym razie może dojść do powikłań. Poprawa krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalna – po zaprzestaniu zakładania ortosoczewek rogówka wraca samoistnie do swojego wcześniejszego kształtu.

Kto może poddać się ortokorekcji?

Krótkowzroczność to wada, której doświadczają osoby w każdym wieku, również najmłodsi. Dobrą wiadomością jest więc to, że ortosoczewek mogą używać dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu w ciągu dnia mogą radować się pełną aktywnością, zupełnie jak ich koledzy bez wad wzroku. Należy jednak pamiętać, że ortokorekcja jest niemożliwa przy miopii większej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego pacjenta jest inny, w związku z tym soczewki używane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po dokładnym badaniu wzroku oraz przygotowaniu mapy rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do poddania się ortokorekcji, to między innymi uraz gałki ocznej oraz blizny na rogówce.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]