leczenie stożka rogówki, cross linking kraków

Wady wzroku – co warto wiedzieć o stożku rogówki?

Stożek rogówki to schorzenie, które niezmiernie utrudnia normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne choroby oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w okolicy trzydziestego roku życia

Rogówka to przezroczysty element gałko ocznej, który silnie koncentruje promienie światła. Leży przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednakże ma wiele receptorów bólu. Mniej więcej w drugim i trzecim dziesięcioleciu życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie nadwątlenia tkanki, która, według niektórych teorii, staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, niekiedy zdarza się też podwójne widzenie. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Na szczęście obecnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest prostowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo okularów, później jednakże nieodzowne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – dostępne procedury

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem różnorodnych technik. Obecnie najbardziej efektywnym sposobem na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Znakomite rezultaty przynoszą procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie astygmatyzmu czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który zupełnie usunie wadę wzroku.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]