obrączki ślubne kraków

Obrączki ślubne wczoraj i dziś

Dla większości ślub jest niezmiernie poruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich zaangażowania, wierności i uczucia są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Panowie nie zawsze nosili obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, z tej przyczyny mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu ślubu. Panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele wieków później, o czym jednakże mało osób wie. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, że zakładali pierścienie na dłoń jak wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Kanadzie, na Słowacji, w Turcji albo w Irlandii, nakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek razem, jednakże obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zadanie narzeczonego.

Współczesne obrączki ślubne

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej subtelnym designem. Przez wiele stuleci wytwarzano je z różnorodnych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal) uosabiające potęgę miłości. Obecnie do ich wytworzenia używa się przeważnie platyny oraz złota, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota i subtelne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch odmian złota (przykładowo różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także często w ofercie grawerowanie artystyczne. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]