Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Jeśli szukasz silnika na prąd stały, skieruj się na tę stronę.

Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Duże bądź malutkie, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te urządzenia odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach DC

Zadaniem silników na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem wielu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty cenionych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Gaston Planté, Thomas Edison i Zénobe Gramme. Silniki prądu stałego składają się ze statora, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, wirnika i szczotek. W dzisiejszych czasach często wykorzystywane są także bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są po prostu lubiane za bezszelestną pracę, a takżewysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane właściwie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych radiowo samochodów czy pociągów, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które pewnie sprezentujemy też naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie normalnością, a już dziś te silniki poprawiają naszą mobilność, bo to one napędzają popularne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniczków na prąd stały używają też hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki DC o małej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach dla hobbystów lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego silniki od najlepszych światowych producentów.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]