Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Szukasz motoreduktorów jednofazowych? Wejdź na ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z przekładni oraz silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę inżynierów

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Owszem efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, wskutek czego zawsze powstaje niewielka różnica między mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe elementy, które można bez przeszkód dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom konkretnego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a czasami miesięcy, na żmudne pomiary i testy pojedynczych zestawów elementów. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do krótkiego lub długiego czasu pracy, a także do lekkich, umiarkowanych bądź dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku wariantów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, spedycja czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak m.in kolejki w parku rozrywki, wertykulatory, linie bagażowe na lotniskach czy dachy ruchome. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich przekładni i silników spowodowała, że liczbę możliwych kombinacji, które dzisiaj oferują najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, ale zasadniczo w milionach.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]