Bagażnik rowerowy na hak – garść podstawowych informacji

Zobacz, gdzie zamówić bagażnik na 3 rowery na hak.

Rozbudowa tras rowerowych nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w wielu miejscowościach wypoczynkowych w Polsce i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na wakacje chcemy zabrać ze sobą rower. Gdy jedziemy bez współtowarzyszy, a nasz rower to „składak”, można po prostu znaleźć dla niego miejsce w bagażniku samochodu. Trudności pojawiają się, gdy podróżujemy w większym gronie i musimy wziąć kilka rowerów. W takiej sytuacji należy skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Czy platforma rowerowa oddziałuje na kierowanie samochodem?

Rowery można przewieźć na platformie rowerowej montowanej na haku lub na dachu samochodu, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwsza, jak i druga metoda pozwala na transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, lecz mają także kilka minusów. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa dość kłopotliwe w szczególności dla niewysokich osób. Prócz tego zamocowanie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość auta, i choć na ogół nie jest to przeszkodą w czasie przejazdu pod niskimi bramami, kładkami dla pieszych oraz mostami, to zmienia sterowność samochodu ze względu na większą podatność na silne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają samochody, w następstwie tego osoby je prowadzące powinni zachować szczególną ostrożność w czasie cofania oraz parkowania tyłem pojazdu. Rowery ułożone na platformie w wielu przypadkach też wystają poza obrys auta, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich drogach.

Bagażnik na rower – na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Postanawiając o kupnie platformy rowerowej na hak należy wcześniej odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jest to stosunkowo drogi zakup, tym samym powinno się już na wstępie wiedzieć ile sztuk rowerów maksymalnie będziemy pragnęli przewieźć. Platforma na rower dobrej marki, np. od Thule, posłuży nam lata i o ile kupujemy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych wypadów, warto postawić na taką, na której przewieziemy 3 albo 4 rowery. Innym ważkim czynnikiem jest obliczenie łącznej wagi rowerów – przed kupnem platformy trzeba upewnić się czy wytrzyma ona ładunek jaki zamierzamy na niej przewieźć. Dowiedzmy się także jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość uchwytów utrzymujących jednoślad na miejscu zmniejsza ryzyko jego przesunięcia się w czasie podróży, grożące potencjalnym uszkodzeniem karoserii. W razie pytań, jaką platformę na rower wybrać, polecamy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu oferującego takie akcesoria.

Nasze dane teleadresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]