Co twoja firma zyska dzięki leasingowi?
Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak dziwić, bo jego liczne zalety sprawiają, iż leasing bywa świetnym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie wydatków związanych z prowadzeniem firmy. Głównie ze względu na to, iż w Polsce ratę leasingową traktuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak opłacalny wpływa także to, że pozwala on na zdobycie niezbędnych do działalności firmy aktywów bez potrzeby ich nabycia. Na czym konkretnie jednak polega leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na taką formę finansowania?
Na czym polega leasing?
Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie znaczy wynajem. W krajach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od dzierżawy, lecz w Polsce są to pojęcia różne. Leasing oznacza udostępnienie przez leasingodawcę wybranego aktywu leasingobiorcy, za co ten ostatni zobowiązuje się regulować raty leasingowe. Przedmiotem leasingu zazwyczaj są samochody, które budują flotę firmy, maszyny niezbędne do działania firmy albo sprzęt do biura. Po zakończeniu umowy wypożyczone dobra powinny zostać oddane leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w atrakcyjnej cenie.
Leasing – jak uniknąć błędów?
W ostatnich latach w Polsce pojawiło się sporo ofert leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż ciężko znaleźć w tej grupie tę najlepszą – niezbędne w tym celu będą odpowiednie umiejętności. A że nie każdy przedsiębiorca je posiada, decydując się na leasing, najlepiej zrobimy korzystając z doradztwa fachowca. Przed znalezieniem oferty dobrze więc udać się do doradcy kredytowego, który pomoże znaleźć ofertę odpowiednią dla naszych możliwości oraz zapewni, że leasing naprawdę będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.