faktura ustrukturyzowana, e-faktury

Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w październiku 2021 r., ale finalnie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, zaczynając od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – zalety tego rozwiązania

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele mówi osobie, która nie umie go rozszyfrować, lecz dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument będzie w pełni zrozumiały. Dzięki temu, że faktury mają jednakową strukturę obojętnie które aplikacje księgowe wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują możliwość błędu przy przenoszeniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – właściciele przedsiębiorstw wiele na nim zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą zyskują przede wszystkim większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF zachowuje informacje o dokumentach przez 10 lat), są zwolnieni z konieczności przekazywania pliku JPK_FA, jak również wcześniej dostaną zwrot podatku VAT. Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu zapobiega patologiom w obszarze podatku dochodowego, akcyzowego i VAT. Watro podkreślić, iż konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, ale należy dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]