Inwestycja w srebrne monety bulionowe – czy to się opłaca?
Monety lokacyjne, czyli monety bulionowe, to dodatkowa opcja dla osób pragnących inwestować swój kapitał w kruszce. Bez wątpienia najpopularniejszym metalem szlachetnym także w tym rodzaju inwestycji jest złoto, jednak w ostatniej dekadzie coraz więcej krajów emituje monety bulionowe ze srebra, które błyskawicznie zyskały sobie gorliwych zwolenników, głównie wśród inwestorów z niezbyt majętnym portfelem.
Monety bulionowe – srebro to rozsądna propozycja dla inwestorów
Można rzec, iż srebrne monety bulionowe są w zasadzie nowością inwestycyjną. Wybijane są w mennicach kilku krajów, i to dopiero od lat 80-tych ubiegłego wieku (pojawiły się w pierwszej kolejności w Chinach, w Meksyku oraz w Kanadzie). Chociaż są popularne wśród inwestorów od prawie 50 lat, ich oferta nie jest w dalszym ciągu tak szeroka jak podobnych złotych monet. Srebrne monety bulionowe są jednak dobrą propozycją dla osób pragnących zróżnicować swoje oszczędności, a których nie stać na inwestycje w złoto czy też platynę lub które obawiają inwestycji w nieco kosztowniejsze monety kolekcjonerskie ze srebra. Dlaczego monety bulionowe uznaje się za pewniejszą inwestycję niż monety kolekcjonerskie z identycznego metalu szlachetnego? Koszt nabycia monet kolekcjonerskich w okresie zaraz po ich emisji zawsze znacznie przewyższa koszt kruszcu, z którego zostały wytworzone. Wpływa na to głównie całkowity koszt wybicia numizmatu (między innymi stworzenie przez artystę oryginalnego wzoru oraz wytworzenie precyzyjnych matryc). Istotne jest dodatkowo to, że numizmaty kolekcjonerskie dostępne są w ograniczanej liczbie, co automatycznie zwiększa na nie popyt. Nie oznacza to jednakże, że z biegiem lat ich wartość będzie stale rosnąć! Trzeba mieć świadomość, że tak jak jakikolwiek eksponat kolekcjonerski, monety takie będą warte tyle, za ile zechce je nabyć potencjalny kupiec. Natomiast srebrne monety bulionowe pozbawione są aspektu kolekcjonerskiego (ich wizerunek odświeżany jest nadzwyczaj rzadko, a przy tym nie mają ustalonego nakładu), stąd ich wartość silnie powiązana jest z wartością rynkową srebra.
Srebro bulionowe – monety nie tylko o nominale 1 uncji trojańskiej
Srebro jest najtańszym metalem inwestycyjnym, z tej przyczyny monety lokacyjne z tego kruszcu sporadycznie emitowane są w wadze niższej niż 31,1 g, a więc 1 uncja trojańska. I chociaż nominał 1 oz oraz próba srebra .999 to praktycznie rzecz biorąc standard dla tych monet, u dystrybutorów dostaniemy również monety o ciężarze 2 oz, 10 oz czy 500 g. W rodzimych sklepach oferujących srebro inwestycyjne bez trudu kupimy rozpoznawalne na całym świecie Liście Klonowe z Kanady, Krugerrandy z Południowej Afryki oraz Wiedeńskich Filharmoników z Austrii o nietypowym nominale 1,5 euro.
Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]