System SWIFT – co to?

Na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/ znajdziesz więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na konflikt zbrojny na Ukrainie. Jednak system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z podstaw efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

Co jest główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, lecz nie jedyny stosowany dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc m.in. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na świecie funkcjonują też przeróżne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na obszarze konkretnego państwa.

Co jest w związku z tym głównym atutem systemu SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, obecnych w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]