Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych faz budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć wnikająca w mury z czasem doprowadzi do osłabienia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się negatywnie na samopoczuciu ich rezydentów.

Kto przeprowadzi izolację fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy zostawić opracowanie najlepszej metody hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wodą nowych budowli, ale też w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już ukończonych. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek unikać oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danej sytuacji. Wszak wykorzystanie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Kluczowa jest także dogłębna analiza warunków wodnych na obszarze, na którym planowana jest budowa. Dzięki niej można zbadać czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (wykonywana na gruntach, w które woda w mgnieniu oka wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, iż po deszczu fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Metody hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się odmienne strategie. Płytę fundamentową, na której najczęściej stawia się budynki tam gdzie jest wysoki poziom wód gruntowych, można izolować od dołu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową betonową ścianę fundamentową można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej zastosować ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej sprawdzi się wykorzystanie izolacji pionowej i poziomej, która zastopuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów także należy pozostawić profesjonalistom, gdyż częstym błędem niedoświadczonych ekip jest lekceważenie wytycznych wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) lub wykorzystanie ich tanich substytutów, nie posiadających analogicznych właściwości wodochronnych. Niewłaściwe wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów niedobranych do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.