Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Na http://www.badaniabielsko.pl zlecisz badania psychologiczne Bielsko Biała.

Na sytuację na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich przypadku ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z prawem muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę słów. Jak często muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychologiczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy ukończyli 50 lat – powinni wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, w czasie których sprawdzana jest podzielność koncentracji, percepcja szybkości, umiejętność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. Jak? W sieci znajdziemy różne filmy prezentujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]