Ważne badania psychologiczne operatorów

Kliknij w to miejsce, aby zamówić badania operatorów Bielsko.

Kiedy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zazwyczaj kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają też na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania tego typu polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa precyzyjnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Ponadto, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a duża część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli złą koncentracją, kłopotami ze wzrokiem bądź nieodpowiednią reakcją. Zdolności te pogarszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie należy, i z tego powodu przeprowadzanie tego rodzaju kontroli jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się kierowców i operatorów, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Kontroluje się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie po zmierzchu, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby badanej. Standardowo są to 3-4 lata, natomiast w przypadku osób powyżej pięćdziesięciu lat – 1-2 lata.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]