ABC jeździectwa – kantar dla konia

Dowiedz się, gdzie nabyć kantar skórzany, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar jest fragmentem uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, ponieważ wyłączną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, pozwalającej na przekazywanie sygnałów do poruszającego się konia. Kantar to jedna z najistotniejszych części wyposażenia jeździeckiego, z którą konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego powinien on pasować do profilu i wielkości głowy zwierzęcia, jak również nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem wybrać najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sklepach znajdziemy różne typy kantarów: podszywane, taśmowe, skórzane oraz sznurkowe. Te ostatnie, określane również halterami, są rekomendowane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia znacznie bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie wyższy komfort gwarantują kantary podszywane – np. naturalnym lub sztucznym futerkiem, które można odpinać celem konserwacji. Taki kantar znakomicie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze koni szetlandzkich, a także większych źrebiąt. Kantar zwany pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. walijskich) i rocznych koni większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni huculskich, wielkopolskich oraz półkrwi arabskiej. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie).

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]