Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Szukasz palcat? Odwiedź ten adres.

Zamawiając strój jeździecki trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się również w istotne akcesoria. Zarówno podczas oswajania konia, jazdy rekreacyjnej czy w czasie zawodów, niezbędne jest zastosowanie batów i palcatów jeździeckich.

Baty oraz palcaty – różnice

Wyróżnia się kilka typów batów jeździeckich: ujeżdzeniowe, powożeniowe, baty do lonżowania oraz oczywiście palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na 160-200 cm i służy do zachęcenia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, zastopowania konia lub przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener kontroluje konia, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na bezpieczną odległość. Obecnie baty do lonżowania wykonywane są głównie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, iż solidnie trzyma się dłoni niezależnie od warunków. Zwykle są składane, jednakże można zamówić też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest znacznie krótszy (ma zwykle od 90 do 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Stosuje się go w trakcie treningu, okazjonalnie w jeździe rekreacyjnej. Warto zaakcentować, iż wykorzystuje się go tylko wtedy, gdy jeździec nie jest w stanie wymusić od konia preferowanego zachowania za pomocą sygnałów przekazywanych dłonią bądź nogą.
palcat skokowy – często zwany również szpicrutą, to najkrótszy rodzaj bata – ma długość ok 60 maksymalnie 75 cm. Zakończony jest zazwyczaj klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz przymusza je do konkretnego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie konia w łopatkę, co tłumaczy, dlaczego nie musi być on długi.

Baty oraz palcaty rozważnie

W czasie jazdy palcaty oraz baty trzymamy w ten sposób, żeby układały się równolegle z wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie należy zakładać jej aż do nadgarstka, dlatego, że w razie potencjalnego upadku dżokej ryzykuje obrażenia.

Palcatów i batów jeździeckich niezmiernie łatwo nadużyć, skutkiem tego wypada zawsze stosować je racjonalnie. Zbyt silne uderzenie może sprawić, że zamiast wypełnić polecenie zwierzę stanie się bardziej niespokojne bądź będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z odczuwaniem bólu. Jeśli bat bądź palcat odcisnął ślad na sierści konia to oznaka, iż jeździec uderzył bez wątpienia za mocno.

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]