Funkcje i zadania obuwia sportowego

Więcej o obuwiu sportowym.

Systematyczne bieganie, trening w klubie fitness czy udział w sportach zespołowych nakłaniają do tego, żeby właściwie zatroszczyć się o stopy. Tych aktywności nie powinno się na dłuższą metę podejmować się w zwyczajnych butach, toteż tak istotne jest wyposażenie się w obuwie sportowe.

Funkcja obuwia sportowego – nie tylko komfort w czasie treningu

Większość z osób kojarzy obuwie sportowe przeważnie z komfortem ich użytkowania oraz fajną estetyką. Nie spostrzegamy ich szczególnych właściwości, jednakże podświadomie wiemy, że stopy czują się w takich butach dobrze. Właśnie dlatego buty sportowe chętnie używamy również w pracy, najczęściej, jeśli jest to zawód, w którym przez długie godziny stoi się bądź chodzi – spostrzegamy je na stopach pielęgniarek, pracowników sklepów i wykładowców. Lecz w przypadku sportowców zakładanie obuwia opracowanego do uprawiania konkretnego sportu umożliwia im nie tylko uzyskanie lepszych wyników, ale również zredukowanie ryzyka ewentualnych kontuzji. Spody butów do tenisa są dostosowane do ślizgania się po trawiastej i gliniastej powierzchni kortów, wysokie obuwie do koszykówki ochrania kostkę oraz goleń graczy od ewentualnych urazów podczas skoków, korki piłkarskie dają zawodnikom przyczepność i pozwalają na szybką zmianę kierunku biegu zarówno na trawie, jak i sztucznej pokrywie boiska, tak samo jak obuwie halowe ułatwia bieg po parkiecie. Buty sportowe są wobec tego lokatą w lepsze wyniki sportowe i w zdrowie.

Kiedy należy kupić nowe obuwie sportowe?

Jeśli dla uprawianej przez nas dyscypliny sportowej produkuje się specjalne obuwie, nie powinno się zastępować go zwykłymi trampkami. Nawet tak nieskomplikowana czynność jak jogging w niedostosowanym obuwiu z supermarketu często prowadzi do urazów. Nie powinno się także oszczędzać na butach sportowych – na jego wyższy koszt wpływają dekady poświęcone przez producentów na obserwację mechaniki danego sportu i doskonalenie technologii produkcji takich butów. Buty noszące mocne oznaki zużycia czy też uszkodzone, powinno się jak najszybciej wymienić na nowe, gdyż niewątpliwie nie spełnią one już swoich funkcji, co także może być przyczyną kontuzji podczas treningów.

Nasze dane teleadresowe:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]