Rzeźby na zamówienie – popiersia, figury oraz pomniki nagrobne

Jedną z pierwotnych metod artystycznego wyrazu jest rzeźba. Pierwsze dzieła obecne były już tysiące lat temu i od tamtej pory towarzyszą ludziom w różnych sferach naszej egzystencji. Spotykamy je przeważnie tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w świątyniach, w galeriach oraz w muzeach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: na placach i ulicach, w gmachach urzędów, a nawet w centrach handlowych. Rozpowszechnienie rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duże, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy napotykamy właściwie na co dzień. W naszym artykule podamy parę przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Odlewy artystyczne w przestrzeni publicznej

Dzieła rzeźbiarzy, również jeśli przedstawiają wysokie wartości estetyczne oraz artystyczne, często bywają przez publiczność traktowane jako tło – w przestrzeni miejskiej (chociaż nie tylko) są wszak obecne wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, jak również rzeźby ustawiane w przydomowych ogrodach, na ulicach bądź na skwerach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości miejscowości. Ponad to częstokroć można je zobaczyć również w wielu budowlach. Pełnią funkcję dekoracyjną na przykład w urzędach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z metalu. Na zawody sportowe bądź eventy

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady dotyczą głównie znacznych, nieruchomych prac. Jednak jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Natomiast zdecydowana większość z nich to niewielkie dzieła, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo popiersia wykonywane na zlecenie, nagrody na laureatów turniejów bądź medale. Organizatorzy różnego rodzaju turniejów sportowych bądź konkursów mają stosunkowo łatwe zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest wysokim wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu powierzyć profesjonalnemu rzeźbiarzowi.