Sztuka ludowa w naszych domach – drewniane anioły i szopki krakowskie

Dzieła kreowane przez rodzimych artystów regionalnych, nader wyraziste, ale też dośćproste w swojej strukturze, od dziesięcioleci oczarowują odbiorców. Także w XXI w. prawie każdy Polak ma w swoim mieszkaniu jakąś figurkę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – rękodzieło, które lubią nie tylko turyści

Rzeźba w drewnie od wieków stanowiła znaczący element polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były z reguły z kultem religijnym – w osadach oraz małych miasteczkach budowano tysiące kapliczek, które miejscowi artyści zapełniali tzw. „świątkami”, a więc figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, prostego w obróbce gatunku drzewa. I chociaż teraz sporadycznie tworzy się tego rodzaju rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej estetyce znalazły swoje miejsce jako element dekoracyjny naszych mieszkań. Czemu jednak anioły? Dlatego, że to symbol troski, ochrony oraz dobra. Taka statuetka od razu asocjuje się z opiekunem domowych pieleszy. Anioły drewniane sporządzone w stylistyce sztuki ludowej wyróżniają się ekspresyjnymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nie może więc dziwić, że są one też jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – symbol Krakowa

Drugim reprezentantem polskiego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są ściśle związane z Krakowem i jego okolicami. Są wytwarzane z lekkich materiałów, z reguły z wielokolorowej folii aluminiowej i kartonu, a swoim wyglądem przypominają specyficzne krakowskie kościoły. Od zeszłego wieku przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym partycypują liczni artyści zajmujący się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozlicznych rozmiarach. Te konkursowe osiągają nawet parę metrów wysokości, ale jednakowo atrakcyjne są także małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia eksponują pod świątecznym drzewkiem.

Pochodzenie fotografii – szopki-anioly.pl